Kurs dla wolontariusza w żłobku lub klubie dziecięcym – 40 h

1. Czas trwania: 40 godzin w formie ćwiczeń/warsztatów.

a)   nie posiadanie kwalifikacji w zawodzie: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego,
b)   nie posiadanie co najmniej dwuletniego doświadczenia w pracy z dziećmi do 3 roku życia,
c)    wyrażenie zgody i chęci świadczenia nieodpłatnej pracy na rzecz żłobka lub klubu dziecięcego.

a)   daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi,
b)   oświadcza, że nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona,
c)   wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd,
d)   oświadcza, że nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Szkolenie ma na celu przekazanie kursantom wiedzy z zakresu sprawowania szeroko rozumianej opieki nad dzieckiem do 3 lat, dzięki czemu przyszli wolontariusze będą mogli wspierać opiekunów dzieci w sprawowaniu funkcji opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej. Podstawami uzyskania takich kompetencji są treści z zakresu: udzielania dziecku pierwszej pomocy przedlekarskiej, opieki pielęgnacyjnej oraz metod sprzyjających rozwojowi dziecka i dostosowanych do jego potrzeb.

4. Program nauczania obejmuje następujące bloki tematyczne:

Blok: Udzielanie dziecku pierwszej pomocy
Blok: Opieka pielęgnacyjna
Blok: Stymulowanie rozwoju dziecka przez organizowanie zabaw: eksploracyjnych, muzycznych, rytmicznych, plastycznych i  technicznych

uwaga

Potwierdzeniem posiadanych kompetencji będzie zaświadczenie MEN o ukończeniu kursu, uprawniające do pracy jako wolontariusz w żłobku lub klubie dziecięcym.

Ostatnio zmienianywtorek, 19 czerwiec 2012 14:33